Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Ve Nükleer (KBRN) Ne İş Yapar:
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Ve Nükleer (KBRN) Ne İş Yapar:

1

Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Ve Nükleer KBRN Ne İş Yapar: kasten, kazaen veya doğal afetler sonucu kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlikeli maddelerden ortama yayılarak insan ve çevre üzerine birçok olumsuz etkiler oluşturan tehlikeli maddelerin hepsini ifade eder.

 

KBRN ile ilgili faaliyetler:

Kimyasal Biyolojik Radyoaktif Ve Nükleer (KBRN): Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehdit Ve Tehlikelere Dair Görev Yönetmeliği’ne göre yürütülmektedir2. Sağlık Bakanlığı’nın KBRN ile ilgili görev ve sorumlulukları bu yönetmeliğin 12. maddesinde belirlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın KBRN ile ilgili faaliyetleri:

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmektedir. Bu faaliyetler arasında KBRN tehditlerine karşı sağlık hizmetleri planlamak, organize etmek, uygulamak, sağlık müdahale ekipleri oluşturmak, eğitim ve tatbikatlar yapmak veya yaptırmak gibi görevler bulunmaktadır.

KBRN tehditleri sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu yüzden uluslararası işbirliği ve dayanışma içinde olmalıyız.

 

 

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir
ram

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir