301 yönlendirme nedir? Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Yazılım

301 yönlendirme nedir? Nasıl Yapılır?

0

301 yönlendirme nedir? Nasıl Yapılır? 301 kalıcı yönlendirme nedir, 404 hata sayfaları, 404 kayıp sayfaları, 301 yönlendirme htaccess, 301 aktarma htaccess, 301 yönlendirme seo, 301  seo aktarma

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme, bir web sitesinde orijinal sayfa artık mevcut olmadığında kullanıcıları ve arama motorlarını yeni bir URL’ye götüren kalıcı bir yönlendirme talimatıdır. Bu şekilde, eski URL’nin sahip olduğu SEO otoritesi, sosyal paylaşımlar, geri bağlantılar ve referanslar yeni URL’ye aktarılır. 301 yönlendirme, web sitesi içeriğini değiştirmek, alan adını taşımak, URL yapısını düzenlemek veya yinelenen içeriği önlemek gibi durumlarda kullanılabilir. 301 yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Linux hosting paketlerinde .htaccess dosyası veya meta tag ile 301 yönlendirme yapılabilir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Sunucu tipinize göre değişebilir. Linux hosting paketlerinde .htaccess dosyası veya meta tag ile 301 yönlendirme yapabilirsiniz. Windows hosting paketlerinde web config dosyası ile 301 yönlendirme yapabilirsiniz. WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, Redirection eklentisi ile 301 yönlendirme yapabilirsiniz. Blogger 301 yönlendirmesi yapmak için ise hesabınıza giriş yaparak ayarlar sekmesinden arama tercihleri butonuna tıklayın. Daha sonra yeni yönlendirme butonuna tıklayarak eski ve yeni bağlantılarınızı girin

 

301 Yönlendirme Faydalımı Zararlımı?

301 yönlendirme, web sitesindeki bir sayfanın veya URL’nin kalıcı olarak başka bir sayfaya veya URL’ye taşındığını belirten bir işlemdir. 301 yönlendirme, web sitesi içeriğini değiştirmek, alan adını taşımak, URL yapısını düzenlemek veya yinelenen içeriği önlemek gibi durumlarda kullanılabilir. 301 yönlendirme faydalı mı zararlı mı sorusunun cevabı ise duruma göre değişir. 301 yönlendirme doğru bir şekilde yapıldığında SEO açısından faydalıdır. Çünkü eski URL’nin sahip olduğu SEO otoritesi, sosyal paylaşımlar, geri bağlantılar ve referanslar yeni URL’ye aktarılır. Böylece arama motorları yeni URL’yi indeksler ve sıralamada kayıp yaşanmaz. Ayrıca 301 yönlendirme, ziyaretçilerin 404 hata sayfasına ulaşmasını engelleyerek kullanıcı deneyimini artırır. Ancak 301 yönlendirme yanlış bir şekilde yapıldığında SEO açısından zararlı olabilir. Örneğin alakasız veya farklı niyetli sayfalara yönlendirme yapmak, arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir. Ayrıca 301 yönlendirme iptali durumlarında 302 yönlendirmenin kullanılması tavsiye edilir. Böylece sayfaya vereceğiniz olası zararların önüne geçebilirsiniz

 

HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirme

HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirme, web sitenizde SSL sertifikası kurduktan sonra HTTP protokolü üzerinden gelen ziyaretçileri ve arama motorlarını HTTPS protokolü üzerinden güvenli bir şekilde karşılamak için yapabileceğiniz bir işlemdir. HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • .htaccess dosyası ile 301 yönlendirme: Linux hosting paketlerinde kullanılan bu yöntemde, sitenizin ana klasöründe bulunan .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir12.
# HTTPS Yonlendirme Baslangici by tosunkaya.com
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
# HTTPS Yonlendirme Sonu by tosunkaya.com
 • Plesk Panel ile 301 yönlendirme: Plesk Panelinizde oturum açtıktan sonra, domain adresinizin ana tablosunda yer alan “Barındırma ve DNS” menüsünden ” Barındırma Ayarları” bölümüne geçiniz. Karşınıza gelen sayfada Güvenlik tablosu altındaki “HTTP’den HTTPS’ye sabit SEO güvenli 301 yeniden yönlendirmesi” kutucuğunu işaretleyip kaydediniz.
 • Web Config dosyası ile 301 yönlendirme: Windows hosting paketlerinde kullanılan bu yöntemde, httpdocs klasörü içinde bulunan web.config dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.
<configuration>
<system.webServer>
<rewrite>
<rules>
<rule name="HTTPyi HTTPSye Yonlendirme" stopProcessing="true">
<match url="(.*)" />
<conditions>
<add input="{HTTPS}" pattern="off" ignoreCase="true" />
</conditions>
<action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="https://{HTTP_HOST}/{R:1}" />
</rule>
</rules>
</rewrite>
</system.webServer>
</configuration>

Sayfa Ve İçerik Yönlendirme

Sayfa ve içerik yönlendirme, web sitenizdeki bir sayfanın veya içeriğin başka bir sayfaya veya içeriğe taşındığını belirten bir işlemdir. Sayfa ve içerik yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Meta etiketi ile yönlendirme: Bu yöntemde, yönlenmesini istediğiniz sayfanın html kodlarını açın. <head> ile </head> arasına aşağıdaki kodu ekleyin.
<meta http-equiv="refresh" content="5;url=https://www.yasinnar.com">

Burada süreyi ve yönlenecek URL’yi siz kendinize göre ayarlayın. Eğer siteniz html sitesi değilse bir php veya aspx sayfası yada wordpress gibi bir içerik yönetim sistemi ise yine meta etiketini kullanabilirsiniz.

 • PHP veya ASP.NET ile yönlendirme: Bu yöntemde, yönlenmesini istediğiniz sayfanın php veya aspx kodlarını açın. Aşağıdaki kodları uygun şekilde ekleyin.
<?php
header("Location: https://www.yasinnar.com");
exit;
?>
<%
Response.Redirect("https://www.yasinnar.com")
%>

Domain Yönlendirme

Domain yönlendirme, web sitenizin alan adını başka bir web sitesine veya IP adresine götüren bir işlemdir1. Domain yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Google Domains ile yönlendirme: Bu yöntemde, Google Domains’i açın. Alan adı Menü Web sitesi ‘ni tıklayın. “Mevcut bir web sayfasına yönlendirin” bölümünde Alanı yönlendir ‘i tıklayın. “Şuradan yönlendirin” bölümünde Düzenle ‘yi tıklayın. Yönlendirmek istediğiniz alanı veya alt alan adını ve kullanıcıların yönlendirilmesini istediğiniz URL’yi ya da IP adresini girin. Yönlendir ‘i tıklayın.
 • DNS kayıtları ile yönlendirme: Bu yöntemde, domain kayıt şirketinizin kontrol panelinde oturum açın. DNS Alan Düzenleyici’ne gidin. A kaydı veya CNAME kaydı gibi DNS kayıtlarını değiştirerek domaininizi istediğiniz URL’ye veya IP adresine yönlendirebilirsiniz.
 • WordPress eklentileri ile yönlendirme: WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, çeşitli eklentiler ile domain yönlendirebilirsiniz. Örneğin Redirection eklentisi ile 301 yönlendirme yapabilirsiniz

Blok zinciri, Kripto Para Borsaları Nedir?

404 Hata Sayfayarını 301 Yönlendirme

404 hata sayfalarını 301 yönlendirme seo, web sitenizde artık mevcut olmayan veya linki değişen sayfaları başka bir sayfaya götüren bir işlemdir. 404 hata sayfalarını 301 yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • WordPress eklentileri ile yönlendirme: WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, çeşitli eklentiler ile 404 hata sayfalarını 301 yönlendirebilirsiniz. Örneğin Redirection eklentisi ile 404 hata sayfalarınızı benzer ve güncel sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.
 • .htaccess dosyası ile yönlendirme: Linux hosting paketlerinde kullanılan bu yöntemde, sitenizin ana klasöründe bulunan .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir.
Redirect 301 /eski-sayfa.html /yeni-sayfa.html

Burada eski-sayfa.html yerine 404 hata veren sayfanızın linkini, yeni-sayfa.html yerine de yönlendirmek istediğiniz sayfanın linkini yazın.

 • Web Config dosyası ile yönlendirme: Windows hosting paketlerinde kullanılan bu yöntemde, httpdocs klasörü içinde bulunan web.config dosyasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterlidir1.
<configuration>
<system.webServer>
<rewrite>
<rules>
<rule name="Eski Sayfadan Yeni Sayfaya Yonlendirme" stopProcessing="true">
<match url="eski-sayfa.html" />
<action type="Redirect" redirectType="Permanent" url="/yeni-sayfa.html" />
</rule>
</rules>
</rewrite>
</system.webServer>
</configuration>

Burada eski-sayfa.html yerine 404 hata veren sayfanızın linkini, yeni-sayfa.html yerine de yönlendirmek istediğiniz sayfanın linkini yazın.

 

Htaccess www Yönlendirme Nasıl yapılır?

Htaccess www yönlendirme, web sitenizin URL’sinin www ile veya www olmadan görüntülenmesini sağlayan bir işlemdir. Htaccess www yönlendirme yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • .htaccess dosyası ile yönlendirme: Linux hosting paketlerinde kullanılan bu yöntemde, sitenizin ana klasöründe bulunan. htaccess dosyasına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterlidir.
# URL'nin www ile görüntülenmesi
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^alanadiniz.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.alanadiniz.com/$1 [L,R=301,NC]

# URL'nin www olmadan görüntülenmesi
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.alanadiniz\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://alanadiniz.com/$1 [L,R=301]

Burada alanadiniz.com yerine kendi domain adınızı yazın.

 • WordPress eklentileri ile yönlendirme: WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, çeşitli eklentiler ile htaccess www yönlendirebilirsiniz. Örneğin Really Simple SSL eklentisi ile hem HTTPS hem de www yönlendirmesi yapabilirsiniz.

 

Bu makalede, 301 yönlendirme nedir, ne işe yarar, nasıl SEO’ya fayda sağlar, nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını verdik. Ayrıca, 301 yönlendirme yapmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler ve eklentiler de sizlerle paylaştık. Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur. 301 yönlendirme ile web sitenizin kullanıcı deneyimini ve SEO performansını artırmak istiyorsanız, bu makaledeki bilgileri uygulayabilirsiniz. Eğer 301 yönlendirme ile ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen bizimle paylaşın. Web sitenizin başarısı için iyi çalışmalar dileriz.

 

 

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir