SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? (2023)
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? (2023)

0

SEO nedir ve SEO ne işe yarar soruları, internet sitesi sahipleri ve Webmaster dünyasına yeni katılacak kişiler tarafından araştırılmaktadır. SEO kısaltması, açılımıyla “Search Engine Optimization” anlamına gelir ve dilimizde bu kelimelerin karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olmaktadır. Sürekli güncellenen ve geliştirilen çeşitli arama motoru optimizasyon teknikleri ile birlikte internet siteleri daha fazla ziyaretçi, müşteri elde edebilmektedir.

SEO Ne

SEO nasıl yapılır sorusuna cevap verebilmek için ise en güncel optimizasyon tekniklerini incelemek gerekir. Özellikle Google, sürekli olarak çeşitli güncellemeler getirmesi ile birlikte optimizasyon çalışmaları ve etkileri de sürekli değişmekte, bu durum bazen internet sitelerine olumsuz yansıyabilmektedir. Dolayısıyla internet ortamında sık sık “SEO nedir?“, “En iyi şekilde SEO nasıl yapılır?” veya “Güncel SEO teknikleri neler?” benzeri araştırmalar yapılmaktadır. Peki tam olarak SEO nedir ve ne işe yarar? Güncel ve en iyi şekilde SEO nasıl yapılır? 

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

Search engine Optimization (Arama motoru optimizasyonu), tam olarak internet sitelerinin arama motorlarında daha iyi sonuç elde etmesini sağlamaktadır. Sıralamaların daha iyi hale gelmesinin yanı sıra SEO ile birlikte ziyaretçi, müşteri artışı elde etmek mümkündür. SEO yapmanın ücretli veya ücretsiz birçok farklı tekniği bulunsa da, bilinçsiz yapılan bazı işlemler sitelerin geri düşmesine sebep olabilmektedir.

SEO ile birlikte bir internet sitesinin zamanla otoriter hale gelmesi, kayda değer metriklerden olan “Domain Authority”, “Page Authority” gibi skorların artış göstermesi, spam skorlarının düşmesi ve böylelikle sitenin arama motorları gözünde spam olmaktan çıkması mümkündür. Tüm bu artı etkenleri elde etmek için ise sürekli güncel çalışmalar yapmak, internet sitelerine zarar getirebilecek bilinçsiz işlemlerden kaçınmak gerekir.

Dolayısıyla SEO desteği alırken özellikle alanında uzman, referansları bulunan kişi ve kuruluşlar ile çalışılması önerilmektedir. Webmaster dünyasında Freelancer iş olanaklarına gelen yoğun talep ve ilgi, bu alanda yeterli uzmanlığı bulunmayan kişilerin hizmet sunmaya başlamasına ve bununla birlikte site sahiplerin yeterince verim alamamasına davetiye çıkarmıştır. Arama motoru optimizasyonunda önemli ve adı sık duyulan bazı metrikleri şu şekilde açıklamak mümkündür;

  • Spam Score; Spam skoru bir internet sitesinin arama motorları gözündeki spam değerini ifade etmektedir. Spam skoru yüksek olan internet siteleri ne yazık ki sıralamalarda geriye düşmekte, yeterince artış görememektedir. Spam skoru kopya içerikler, zararlı backlinkler gibi işlemler sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Domain Authority (DA); Domain skoru ise bir internet sitesinin alan adını, yani adres çubuğunda gördüğümüz “siteadi.com” benzeri domainlerin skorlarını ifade etmektedir. Yeni internet sitelerinde bu değerler düşük görünse de zamanla artabilmektedir. Ancak MOZ değerlerini manipüle edilebilir olduğundan site kalitesi belirleme aşamasında DA ve PA değerleri artık pek ciddiye alınmamaktadır.

  • Page Authority (PA); Page Authority, domainlerin aksine internet sitesinin kalitesini işaret etmektedir. İçerikler, özgünlük, SEO, spam, görseller gibi birçok etmene göre Page Authority değerleri ortaya konulmaktadır. Tıpkı Domain Authority’de olduğu gibi PA değerleri de MOZ’un manipüle edilebilir olmasından dolayı günümüzde yeterince ciddiye alınmamaktadır.
  • Backlink; Geri bağlantı olarak ifade edilebilecek olan Backlink, bir internet sitesine çeşitli kaynaklardan metin, görsel veya çapa şeklinde link verilmesiyle açıklanabilmektedir. Backlink türleri arasında Nofollow, Dofollow ve Sponsored gibi çeşitler bulunmaktadır. Nofollow türler önerilmeyen, güvenilmeyen, kefil olunmayan şeklinde bilinir. Dofollow ve Sponsored ise ilgili sayfanın bilindiğine, tanındığına, güvenildiğine işarettir. Bu türler, arama motorları gözünde önemli bir yere sahiptir.

SEO Nasıl Yapılır? SEO Teknikleri Neler? (2023)

SEO nasıl yapılır sorusuna en basit ve geçmişten günümüze pek değişmemiş en temel işlemlerle cevap vermek daha doğru olacaktır. Bir internet sitesinin arama motoru optimizasyonunu sağlarken site düzeni, link düzeni, anahtar kelime inşası ve tanıtımlara dikkat etmek; sitenin SEO açısından daha kaliteli bir hale gelmesini sağlayabilmektedir. Temel düzeyde SEO tekniklerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

  1. Site düzeni; İnternet sitelerinin sayfa açılış hızı, sertifikası ve güvenilirliği, hosting kalitesi, domain kalitesi, teması ve yerleşimi gibi birçok etmen, SEO’ya etki edebilmektedir.
  2. Site içerikleri; İnternet sitesi hangi tür olursa olsun, site içerikleri önemlidir. Blog yazıları, ürün açıklamaları veya sayfa içindeki görseller gibi birçok içerik etmeni, SEO açısından siteyi etkileyebilmektedir.
  3. Geri bağlantılar; İnternet sitelerine kaliteli kaynaklardan backlink almak, örneğin sosyal medya ile siteyi desteklemek SEO konusunda önemli bir yere sahiptir.
  4. Güncel tutma; İnternet sitelerinin açılıp olduğu gibi bırakılması zararlı bir harekettir. Sitelerin devamlı takip edilmesi, güncellenmesi gerekir.
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir