Trojan ve Backdoor Nedir ?
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Trojan ve Backdoor Nedir ?

1

Trojan ve Backdoor Nedir ? kötü niyetli yazılımların (malware) iki farklı türüdür.

Trojan, adını antik Yunan mitolojisindeki Truva Atı’ndan alır ve bir bilgisayar kullanıcısının haberi olmadan sisteme gizlice bulaşan bir kötü niyetli yazılımdır. Trojans genellikle zararlı dosyalar, reklam yazılımları, casus yazılımlar, kripto para madencileri gibi diğer kötü amaçlı yazılımların dağıtımını kolaylaştırmak için kullanılır. Trojans genellikle bir e-posta ekleri, web sitelerinde indirilebilir dosyalar, güncellemeler, vb. yoluyla kullanıcılara sunulur.

Backdoor, sistemlerin veya ağların bilerek veya bilmeden kontrol altına alınması için kullanılan bir kötü niyetli yazılımdır. Bir backdoor, bir hacker’ın uzaktan bilgisayara erişmesine, verileri çalmasına, silmesine, dosyaları değiştirmesine veya sistemi bozmasına izin verebilir. Backdoorlar, ayrıca ağ güvenliğini zayıflatmak veya güvenlik duvarlarını atlatmak için de kullanılabilir.

Hem Trojan hem de backdoor, kötü niyetli yazılımların neden olduğu bilgisayar güvenliği ihlallerinin yaygın nedenleridir. Bilgisayar kullanıcılarının sistemlerini korumak için güvenlik yazılımı yüklemesi, yazılım ve işletim sistemlerini düzenli olarak güncellemesi ve çevrimiçi etkinliklerini dikkatli bir şekilde yönetmesi önerilir.

Virüsler ve Zararlı Yazılım (Malware)

Virüsler ve zararlı yazılım (malware), bilgisayar sistemlerine, ağlara veya cihazlara zarar vermek veya kötü amaçlı faaliyetler gerçekleştirmek için tasarlanmış yazılımlardır. Virüsler genellikle, kullanıcının izni olmadan ve farkında olmadan bilgisayar sistemlerine bulaşır ve çoğunlukla zararlı amaçlar için tasarlanmıştır.

Zararlı yazılım türleri arasında virüsler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar, fidye yazılımları, rootkit’ler ve diğerleri bulunur. Bu yazılımlar, kişisel bilgileri çalmak, sistemi bozmak veya kullanıcının bilgisayarını kullanılamaz hale getirmek gibi çeşitli kötü amaçlı faaliyetler gerçekleştirebilir.

Korunmak için, kullanıcıların, güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaları, güvenilir kaynaklardan yazılım indirmeleri, e-posta eklerini ve bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyaları açmamaları ve şüpheli web sitelerine girmemeleri önerilir. Ayrıca, kullanıcıların sık sık parolalarını değiştirmeleri, güçlü şifreler kullanmaları ve güncellemeleri yüklemeleri de önemlidir.

Truva Atı Nedir?

Trojan veya Truva atı olarak da bilinen Truva yazılımı, bir bilgisayar kullanıcısının onayı olmadan bir sistemde çalışan zararlı bir yazılımdır. Truva yazılımı, adını Eski Yunan kahramanı Truva Savaşı’ndan almıştır çünkü bu yazılım, bir kullanıcının bilgisayarına gizlice girer ve sisteme zarar verirken, kullanıcının fark etmesini engellemek için normal bir program veya dosya gibi görünebilir.

Truva yazılımı, kullanıcının bilgisayarına erişim sağlamak, veri toplamak veya kişisel bilgileri çalmak gibi kötü amaçlar için kullanılabilir. Bir Truva atı, bir e-posta ekinden veya bir web sitesindeki indirme bağlantısından kullanıcının bilgisayarına bulaşabilir. Truva yazılımı, bilgisayarınızdaki dosyaları silerek, sistemi yavaşlatarak veya çökertmek gibi zararlı etkilere sahip olabilir.

Truva yazılımlarından korunmak için, güncel bir antivirüs yazılımı kullanarak, e-postalarda veya web sitelerinde şüpheli bağlantılardan kaçınarak ve bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmeyerek önlem almak önemlidir. Ayrıca, bilgisayarınızda en son güncelleştirmelerin yüklü olduğundan emin olmak da önemlidir.

Backdoor nedir?

“Backdoor” terimi, bir bilgisayar sistemine izinsiz olarak erişim sağlamak veya bilgisayar sistemini uzaktan kontrol etmek için kullanılan bir yöntemi ifade eder. Bir backdoor, bilgisayar sistemine önceden yerleştirilmiş bir kod, arka kapı veya yazılım parçasıdır ve normal bir kullanıcının erişemeyeceği özel bir giriş noktası veya arayüz sağlar.

Bir backdoor, genellikle kötü amaçlı yazılım, truva atı veya casus yazılım gibi zararlı yazılım türleri ile ilişkilidir. Bu yazılımlar, bir bilgisayarın işletim sistemini ele geçirerek, kullanıcının izni olmadan gizli bir şekilde çalışır ve sistemdeki bilgileri veya kaynakları kötü amaçlı amaçlar için kullanabilirler.

Backdoor’lar aynı zamanda, bir sistem yöneticisi veya geliştirici tarafından amaçlı olarak bir sistemde oluşturulabilir. Bununla birlikte, bu tip backdoor’lar genellikle sadece belirli bir amaç için kullanılır ve sistem yöneticileri tarafından yönetilir. Ancak, bu tip backdoor’ların bile izinsiz kullanımı riski bulunmaktadır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir