Nano Teknoloji Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Nano Teknoloji Nedir?

0

Nano Teknoloji Nedir,: nanometre ölçeklerinde geliştirilmekte olan yeni bir teknolojidir. Nanometre ölçekli nesneler, insanlar ve hayvanlar tarafından manipüle edilebilen özelliklere sahiptir. Bu özellikler onları tıp, inşaat ve elektronik gibi çeşitli alanlarda yararlı kılar. Bununla birlikte, nano teknoloji ile ilişkili birçok risk vardır.

bunları anlamak ve buna göre yönetmek esastır. Birçok uluslararası kuruluş, hükümet ve sivil toplum kuruluşu, nanoteknolojinin risk analizine duyulan ihtiyacı kabul etmiştir. Bu kuruluşlar arasında Asya-Pasifik Nanoteknoloji Forumu, Avrupa Komisyonu, IEEE ve ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır.

Nano Teknoloji Nedir, çok küçük uzunluklarda var olan malzemeleri ve fenomenleri inceleyen hızla gelişen bir alandır. Bu sistemler tek bir atom kadar küçüktür ve birçok farklı şeyi etkileyebilir. Alan genellikle kabaca 50.000 ila 100.000 nanometre genişliğinde olan insan saçıyla karşılaştırılır. Nano teknoloji alanında amaç, malzemeleri ve süreçleri daha küçük ve daha verimli hale getirirken, bu malzemelerin performansını ve maliyetlerini artırmaktır.

Nano teknolojinin sayısız kullanımı olmasına ve yaşam biçimimizde devrim yaratma potansiyeline sahip olmasına rağmen, nanoteknolojinin faydalarından yararlanmadan önce üstesinden gelmemiz gereken birçok zorluk var. Bu alandaki en önemli zorluklardan biri, malzemelerin karmaşıklığıdır. Bu yeni malzeme ve cihazları yapabilmek için, bu sistemlerin atomik ölçeğini bilmemiz gerekir. Bu, kapsamlı bir risk analizi gerektirir. Bu ihtiyacın farkında olarak, Avrupa Komisyonu, Asya Pasifik Nanoteknoloji Forumu, IEEE ve ABD Ulusal Bilim ve Teknoloji Konseyi de dahil olmak üzere birçok kuruluş, nanoteknoloji için kapsamlı bir risk değerlendirmesine duyulan ihtiyacı kabul etmiştir.

Nano teknoloji, birçok farklı endüstriyi kapsayan çok yönlü bir alandır. Yüzey kaplamalarında, elektronik bileşenlerde ve membranlarda, ayrıca tıpta, su filtrasyonunda, gıda ve tarımda ve daha fazlasında kullanılır. Örneğin nanoelektronik, tüketici ürünlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca enerji, havacılık ve otomotiv endüstrilerinde de kullanılabilir.

Nano Teknoloji Nedir?

Nano teknoloji, 100 nanometreden daha küçük bir ölçekte malzeme ve fenomen oluşturma ve değiştirme sürecidir. Genellikle elli ila yüz bin nanometreyi ölçen insan saçının büyüklüğü ile karşılaştırılır. “Nano teknoloji” terimi, fizikçi Richard Feynman’ın kavramı önerdiği yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıktı.

Nano yeni malzemeler ve cihazlar oluşturmak için malzemelerin benzersiz özelliklerinden yararlanma yöntemidir. Sosyal etkisi, Henry Ford’un 1908’deki hareketli montaj hattına benzer. Bu süreç, otomobil üretme maliyetini düşürdü  ortalama bir Amerikalı için uygun fiyatlı hale getirdi. Bu süreç sanayi devrimine yol açtı.

Nano Teknoloji Ne Anlama Geliyor?

Nanoteknoloji veya kısaca nanoteknoloji, maddenin atomik, moleküler veya supramoleküler düzeyde incelenmesidir. Bu tür bir bilim ve teknoloji, çok çeşitli ürünler ve süreçler oluşturmak için yararlıdır. Örneğin, nano ölçekli sensörler ve cihazlar, çevremizdeki tehlikeli elementlerin varlığını tespit etmemize yardımcı olabilir.

Dahası, nano ölçekli teknolojilerin savaş üzerinde derin bir etkisi olabilir. Nükleer silahlar  olmak üzere silahların doğası değişecek, yeni silah kontrol müzakereleri ve uluslararası hukuk gerektirecektir.

Nano silahların geliştirilmesi, savaşın ekonomik ve politik maliyetlerini düşürürken, aynı zamanda sivil kayıpları da azaltabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda asimetrileri arttırır ve savaş sonrası uzlaşmayı zorlaştırır.

NanoTeknoloji Nedir?
NanoTeknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Ürünleri

Nano teknoloji ürünleri hastalıklara yönelik ilaçlar geliştirmek için kullanılabilir. Bir örnek SARS için bir aşıdır. Bu ürün, doğrudan hücrelerin içine bulaşıcı bir antijen vermek için plazmid DNA’sı bir vektör kullanır. Sonuç, doğal antikorların üretimini ve koruyucu bir bağışıklık tepkisini tetikleyen bir aşıdır.

Nano teknoloji ürünleri, tıbbi cihazlardan ev ürünlerine kadar çeşitli kullanımlara sahiptir. Nano ölçekli malzemelerin kullanımı bilimd büyüyen bir eğilimdir.  tüketici pazarında daha yaygın hale gelmektedir.

Nano ürünlerinin stoklarının istikrarlı bir şekilde artması, ortaya çıkan bu teknolojinin popülaritesini göstermektedir, ancak hepsi tüketici pazarına ulaşacak kadar uzun sürmemektedir. Stoklardaki girişlerin yaklaşık% 34’ü arşivleniyor veya artık pazarda mevcut değil. Ayrıca, nano teknolojiyi dahil etme iddiaları doğrulanamayan bazı ürünler de vardır.

CPI, şirketler, devlet kurumları ve akademik kurumlar tarafından üretilen nano teknoloji ürünleri hakkında bilgi içerir. Ürünler, halka açık tüketici ürün sınıflandırma sistemlerine dayalı olarak sekiz kategori altında listelenmiştir. Ürünlerin çoğu, toplam listelerin% 42’sini oluşturan Sağlık ve Fitness kategorisine girer. Bunlardan Kişisel Bakım ürünleri, losyonlar, şampuanlar, saç şekillendirme araçları,  gibi ürünlerden oluşanbüyük alt kategoridir.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır?

Nano teknoloji, günlük yaşamı iyileştirmek için çeşitli uygulamalarda uygulanmaktadır. Avantajları arasında azaltılmış boyut ve ağırlık ve yüksek verimlilik seviyesi bulunur. Örneğin, bir polimere gömülü silikon nanoteller, uygun fiyatlarla yüksek verimli güneş pilleri üretir. Bu, güneş pillerini kömürle maliyet açısından rekabetçi hale getirir.

Ek olarak, nanoteknoloji ilaç ve ilaç dağıtımını iyileştirme potansiyeline sahiptir. Araştırmacılar kanser öldürücü ilaçları doğrudan kanser hücrelerine veren kanser ilaçları için nanokafesler üzerinde çalışıyorlar. Bu, gerekli dozu azaltabilir ve yan etkileri azaltabilir. Teknoloji hala test aşamasında olsa da, 2016 gibi erken bir tarihte gerçek dünyadaki uygulamaları görebilir.

Nano Teknoloji Özellikleri

Nanoteknoloji, nano ölçekli boyutlara sahip ürünler yaratmayı mümkün kılan büyüyen bir çalışma alanıdır. Elde edilen malzemeler, sulu bir çözeltiye yerleştirildiğinde kimyasal ve fiziksel özelliklerini değiştirebilir. Bu, araştırmacıların yüzey alanındaki değişikliklere duyarlı çeşitli biyomedikal sistemler oluşturmalarını sağlar. Örneğin, nanopartiküller hidrofobikten hidrofilik bir duruma değişebilir. Partiküllerin bu özelliği, ilaç dağıtımı gibi tıbbi uygulamalarda kullanılabilir.

Nanoteknoloji, çeşitli bilimsel disiplinlere, araştırma / mühendislik yaklaşımlarına ve ileri enstrümantasyona dayanan disiplinlerarası bir alandır. Nano ölçekli teknolojiler nispeten olgun olsa da, birçok alt alan hala geliştirme aşamasındadır. Bu alanı çevreleyen çok sayıda faktör nedeniyle, küçük şirketlerin rekabet etmesi zor olabilir. Birçok küçük şirket, inovasyon üretmek için üniversiteler ve “yıldız bilim adamları” ile işbirliğine güveniyor. Olgun nano teknoloji alt alanlarındaki  büyük şirketler tipik olarak  mevcut pazar talebine sahip uygulamalara odaklanır. 

teknolojilerini geliştirmek için diğer daha geniş kuruluşlarla birlikte çalışma eğilimindedirler.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir