CPU ve GPU Arasındaki Farklar ?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

CPU ve GPU Arasındaki Farklar ?

0

CPU ve GPU Arasındaki Farklar: CPU Nedir: (Central Processing Unit), bilgisayarların işlem yapabilmesi için gerekli olan, bilgisayarın beyin olarak adlandırılan, merkezi işlem birimidir. birçok farklı işlemci tipi ve mimarisi ile üretilir.

CPU, bilgisayarın bütün temel işlemlerini gerçekleştirir. Örneğin, kullanıcının girdiği verileri işler, programları çalıştırır, verileri saklar, diğer bileşenlerle iletişim kurar ve sonuçları kullanıcıya gösterir. CPU, bu işlemleri çok hızlı bir şekilde yapabilen bir mikroişlemci olarak çalışır.

CPU, birçok parçadan oluşur. İçindeki temel parçalar arasında kontrol ünitesi (CU), aritmetik ve mantıksal birimler (ALU), veri yolları, bellekler ve önbellekler yer alır. CU, CPU’nun işlem yapacağı komutları okur ve yürütürken, ALU aritmetik ve mantıksal işlemleri gerçekleştirir. Veri yolları, verilerin CPU içinde hareket etmesine olanak tanırken, bellekler ve önbellekler, CPU’nun verilere hızlı bir şekilde erişebilmesini sağlar.

Günümüzde, CPU’lar bilgisayarların yanı sıra akıllı telefonlar, tabletler, dijital kameralar ve hatta araçlarda bile kullanılmaktadır. CPU’ların hızı ve gücü, bir cihazın performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

GPU Nedir?

GPU (Grafik İşlem Birimi) bilgisayarların ekran kartlarındaki bir çeşit işlemci birimidir. GPU’lar, bilgisayarların video oyunları, grafik tasarımı, video düzenleme ve diğer karmaşık görsel işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde yapmalarına yardımcı olur.

GPU’lar, özellikle 3D grafikler gibi görsel verileri işlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu işlemciler, binlerce hatta milyonlarca çekirdekten oluşur ve çok sayıda işlemi aynı anda yapabilirler. Bu nedenle, GPU’lar paralel işleme yapabilen ve çok sayıda veriyi hızlı bir şekilde işleyebilen özellikleri sayesinde, sadece grafik işleme değil, derin öğrenme, yapay zeka, bilimsel hesaplamalar gibi çeşitli yüksek performans gerektiren hesaplama görevlerinde de kullanılabilirler.

Son yıllarda, GPU’lar yapay zeka uygulamalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle derin öğrenme modelleri gibi büyük veri işleme işlemleri için GPU’ların paralel işlem yetenekleri sayesinde önemli bir avantaj sağlamaktadırlar.

CPU ve GPU Arasındaki Farklar

CPU (Central Processing Unit) ve GPU (Graphics Processing Unit), bilgisayarların veya diğer cihazların performansını artırmak için kullanılan iki farklı tür işlemci çeşididir. İşlevleri ve yapıları bakımından farklılıklar gösterirler.

  1. İşlevi: CPU, genel amaçlı bir işlemcidir ve birçok farklı türde hesaplamayı yapabilir. Genellikle bilgisayarların tüm işlemlerini yönetmekle görevlidir. Aksine, GPU, daha çok grafik ve görüntü işleme görevleri için kullanılır. Özellikle 3D grafiklerin ve video işleme işlemlerinin yapılmasında kullanılır.

  2. Yapısı: CPU, genellikle birkaç çekirdekli (2, 4 veya 8 gibi) ve daha yüksek saat hızlarına sahip olan tek bir işlemci birimidir. Her çekirdek, genellikle bir dizi talimat işleyebilir. Aksine, GPU binlerce küçük işlemciye sahiptir. Her biri, aynı anda birçok işlemi paralel olarak yürütebilen birçok küçük çekirdek içerir. Bu nedenle, GPU’lar, büyük ölçekli verileri işlemek için çok daha etkilidir.

  3. Bellek: CPU, genellikle L1, L2 ve L3 önbelleklerle birlikte bir bellek hiyerarşisi kullanır ve çok hızlı bir ana belleği vardır.  GPU’lar da bir bellek hiyerarşisi kullanır ancak daha büyük belleklerin kullanılmasıyla birlikte gelen yüksek bant genişliğiyle daha yüksek bellek kapasitelerine sahiptir.

  4. Güç Tüketimi: CPU, yüksek hızlarda çalışan ve birçok farklı işlemi yürüten karmaşık bir işlemci olduğundan, genellikle daha yüksek güç tüketir. GPU’lar ise daha düşük güç tüketen, ancak binlerce küçük çekirdek içerdiği için performansı daha yüksek olan bir yapıya sahiptir.

Sonuç olarak, CPU’lar genel amaçlı bir işlemci olup, çok sayıda görevi tek tek işleyebilirlerken, GPU’lar daha çok grafik ve görüntü işleme işlemleri için özel olarak tasarlanmıştır ve aynı anda binlerce işlemi paralel olarak yürütebilirler.

CPU (Merkezi İşlem Birimi) GPU (Grafik İşlem Birimi)
Merkezi işlem birimi Grafik işlem birimi
Her türlü gerçekleştirebilir f görüntü işlemede GPU kadar İYİ  değildir. GPU daha çok grafik ve görüntü işlemede iyidir.
Genel işler icin kullanılan işlem birimi. Grafik işleri için kullanılan işlem birimi.
Geniş bir komut setine sahip. Daha sıkı ve görüntü ile alakalı komut birikimine sahip.
Daha çok bellek kullanır. Daha düşük bellek kullanır ve ekran kartlarıyla beraber gelen  RAM’den yararlanır.
İş yükünü daha iyi karşılamak için daha güçlü çekirdekler. sürekli Tekrarlayan grafik işlemlerine elverişli daha düşük çekirdekler.
Daha düşük gecikmeye sahip. Gecikmelerin düşük olmasından çok verimliliği hedefler.
Verilerin hesaplanması için kullanılan birimlerden. CPU tarafından kendisine iletilen görüntü verilerini işler.
İşlem hızı çok daha yüksek. İşlem hızı düşüktür fakat binlerce çekirdeği bulunur. Tekrarlayan işlerde daha fazla hız sağlar.
Diğer donanımlarla sürekli iletişime geçer. bellek, işlemci ve ekran ile iletişime geçer
Sıralı komut çalıştırmak için tasarlanmıştır. Paralel komut çalıştırmak için tasarlanmıştır.
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir