Anti-virüs kurucusu John McAfee ölü bulundu
  1. Anasayfa
  2. Yazılım

Anti-virüs kurucusu John McAfee ölü bulundu

0

Anti-virüs  kurucusu John McAfee  ölü bulundu: Anti-virüs programı kurucusu ve yazılımcısı John McAfee, İspanya’da bir mahkeme vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya olduğu ABD’ye iade edilmesini onayladıktan birkaç saat sonra Barcelona’daki hapishane hücresinde ölü bulundu.

Kimdir John McAfee?

John McAfee, 1945 yılında İngiltere’de doğdu. Babası Amerikalı, annesi ise İngilizdi. Ailesiyle birlikte ABD’ye taşındığında dört yaşındaydı. Babası alkolikti ve intihar ettiğinde McAfee 15 yaşındaydı.

McAfee, Roanoke Koleji’nde matematik okudu ve daha sonra NASA ve Xerox gibi şirketlerde çalıştı. 1987 yılında kendi adını taşıyan anti-virüs yazılımını geliştirdi ve milyonlarca bilgisayara yüklenen ilk ticari anti-virüs programını satışa çıkardı.

McAfee’nin şirketi büyük başarı yakaladı ve 1994 yılında hisselerini satarak milyoner oldu. Ancak McAfee’nin hayatı bu andan itibaren hep tuhaf olaylara sahne oldu.

 Neden tutuklandı?

McAfee, Ekim 2020’de İspanya’da gözaltına alındığında vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıyaydı. ABD Adalet Bakanlığı, McAfee’nin danışmanlık çalışmalarından, yaptığı konuşmalardan, kripto para birimlerinden ve hayatının kitap olarak yayınlanması için yaptığı telif satışlarından milyonlarca dolar kazandığını ancak dört yıl boyunca vergi beyannamesi vermediğini iddia etti.

Bakanlık ayrıca McAfee’nin gelirini paravan isimlerin banka hesaplarına yatırarak ve kripto para hesapları üzerinden işlem yaparak gizlediğini ve başkalarının üzerine kayıtlı bir yat ve bir gayrimenkul dahil mal varlıklarını sakladığını öne sürdü.

McAfee ise suçlamaların siyasi olduğunu ve kendisine komplo kurulduğunu savundu. Vergilerin halkın refahına değil savaşa harcandığını söyledi.

Nasıl öldü?

23 Haziran 2021 tarihinde İspanya Yüksek Mahkemesi, McAfee’nin ABD’ye iade edilmesine karar verdi. Kararın ardından avukatlarıyla görüşen McAfee’nin durumunun normal olduğu belirtildi.

Ancak birkaç saat sonra hapishane görevlileri tarafından hücresinde hareketsiz halde bulundu. Hapishane doktorlarının müdahalesine rağmen hayata döndürülmediği açıklandı.

Katalan Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “her şeyin intihara işaret ettiği” ifade edildi. Otopsi sonucunun ise henüz açıklanmadığı bildirildi.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir